Biuletyn VAT nr 10 / 2017 z 2017-10-05

dodaj do notatnika < [9 / 22] >

O TO PYTAJĄ KSIĘGOWI

Czy kara umowna powinna być dokumentowana fakturą?

Jak na potrzeby VAT dokumentować nałożoną przez kontrahenta karę umowną? Kara umowna traktowana jest jako forma odszkodowania za powstałą stratę. Dlatego nie jest objęta podatkiem od towarów i usług. Z formalnego punktu widzenia nie jest bowiem wymieniona w art. 5 ustawy o VAT. Z tego powodu nie wystawia się faktur